Resultat Specialen 2017

 

BIR: Nuch Donåsen’s Don Zuleica D’la Bulten
BIM: Grandelight`s Celin Da Karius

 




 

Resultat Japanska spetsklubbens Ras special 15/7-2017 i Dalarna,Sifferbo
Domare: Gunilla Skallman

 

 

 

Valpklass 4-6 Mån: BIR 4-6 & BIS Valp : Isumi’s Shiro Meron No Hana SE26023/2017 Äg: Marie Ahlström           

BIM: Brocaire’s A Touch Of Magic NO36116/17 Äg:Tina Björnevall,Norge


Valpklass 6-9 Mån

BIR 6-9: Isumi’s Shiro Akashi O’Koryna SE55444/2016, Ägare: Carina Lundgren







Junkl Hanar:

E-1 CK: Isumi's Shiro Daiki O'Liam SE55441/2016 Äg: Jon Roaldset,Norge BIS JUNIOR!
E-2 CK: Flomsens Benny SE32349/2016 Äg: Lena Glanzen
E-3 CK: Snösnos Kenzo Charming Boy SE53411/2016 Äg: Camilla Wedelin
E-4 CK: Enfloy’z True Charm To My Heart SE41630/2016 Äg: Ewa & Helen Werner



 

Ungkl Hanar:
E-1 Ck: Snösnos Junior Grandson Of Zimba SE56532/2015 Äg:Lena Binggeli  
E-2 : Lärkfalkens Cezar the White Prince SE14054/2016 Äg: Conny Caerlsson 


 

Öppenkl Hanar:

E-1 CK: Maiwei’s Roy The Golden Chili SE10285/2016 Äg: Ann-Louise Strålberg, BIS Öppenklass!
E-2 CK: Snösnos Harry Potter SE30774/2014 Äg: Anja Jonsson
E-3 CK: Isumi’s Shiro Xhinjitzu O’Kazan SE57379/2012 Äg: Nancy Broberg
E-4 CK: Lärkfalkens Caius The White King SE 140527/2016 Äg: Yvonne Rengren




 

Championkl Hanar:

E-1 CK: Nuch Donåsen’s Don Zuleica D’la Bulten NO50903/14 Äg Monica Skauby,Norge, BIS Champion!
E-2 CK: NORD uch NO uch C.I.B NO JV-11 SE v-13,14 FI v-14 NO v-15 NORDv-15
Enfloy'z Remarkable 'N Charmant SE22915/2011 Äg: Ewa & Helen Werner

E-3 CK: SE Uch Isumi’s Shiro Xhianti O’Kazan SE57378/2012 Äg: Carina Lundgren
E-4 CK: SE Uch NJv-14 Noidens Quite Quick Prima Echo SE11478/2014 Äg: Margareta Siljeström
E-CK: SE DK EE Uch C.I.B Isumi´s Shiro Otojiro O´Rey S51090/2009 Äg: Katrina Sandell/ Carina.Lundgren
E-CK: SE Uch Sweet Dalm Avin SE26439/2013 Äg: Felicia Nordblad



 

Vetkl Hanar:

E-1 CK: Nuch NVV-15 NVV-16 Monevas Mysterical Mika Of Ana N11099/07 Äg: Tina Björnevall Norge
E-2 CK: C.I.B NORD UCH DK UCH DK V -12 NORD V -11 SE V-12 NO V -13 SE V-16 Chezzay's Heroic Helix S46628/2009 Äg: Mikaela Sandbacka
E-3 CK: SE Uch Chezzay’s Golden Glimmer S69423/2008 Äg: Mikaela Sandbacka
V-4 CK: Such Expensive Den E Vit S28629/2008 Äg: Marita Lundberg



 



BÄSTA HANE:
1:CERT Champion : Nuch Donåsen’s Don Zuleica D’la Bulten
2: NORD uch NO uch C.I.B NO JV-11 SE v-13,14 FI v-14 NO v-15 NORDv-15 Enfloy'z Remarkable 'N Charmant
3:RCERT: Maiwei’s Roy The Golden Chili
4: Isumi's Shiro Daiki O'Liam





 

 

Junkl Tik:

E-1 CK: Flomsens Bizzy SE32347/2016 Äg: Felicia Nordblad 
E-2 CK: State-Of-Art Dancing Queen SE43447/2016 Äg:Mikaela Sandbacka
E-3 CK: Dunlin’s Qita Of Houndbrae NO41753/16 Äg: Elna Kleiv
E-4 : Bländvita Starmie Power Gem SE54447/2016 Äg Lisette Jonsson


 

Ungkl Tik:

E-1 CK: Grandelight`s Celin Da Karius NO51989/15 Äg: Grethe Malvik Nykkelmo, BIS UNGHUND !
E-2 CK: SE JW-16 Bländvita Red Moon Mist SE50785/2015 Äg: Ida Otterholm
E-3 : Donåsen’s Senora Beatriz D’Bulten NO52801/15 Äg: Monica Skauby
E-4 : Lärkfalkens Cindy The White Lady SE14053/2016 Äg: Conny Carlsson

Öppenkl Tik:

E-1 CK: Isumi's Shiro Onohime O’Sachi SE51091/2009 Äg: Bodil Åslund Röst
E-2 CK: Isumi's Shiro Panda Joddy O'Ginko SE25945/2010 Äg: Bodil Åslund Röst
E-3 CK: Wellness Dogs Jessie de Tana Ran SE31493/2015 Äg: Anne Sving
E-4 CK: Snöblommans The Hopless Ghost SE50861/2012 Äg: Marie Ahlström




 

Chkl Tik:

E-1 CK: SE DK Uch Enfloy’z Re’Ginah-Lee My Lady SE22912/2011 Äg: Ewa & Helen Werner, Domarens pris FÖR DAGENS BÄSTA RÖRELSER!
E-2 CK:
C.I.B NORD UCH DK UCH NORD V-14 NORD V-15 DK V -12 DK JV-12 NORD JV-12 Chezzay's Known As Keyla SE13011/2012 Äg: Mikaela Sandbacka
E-3 CK: N SE Uch NV-11 NJV-11 Grandelight`s Billie Holiday NO34746/11 Äg: Grethe Malvik Nykkelmo
E-4 CK: SE DK LT UCH RLD N RLD F Bless Me Angel Of Aura SE31165/2013 Äg: Ida Otterholm
E-CK: FI DK NO Uch Dunlin's Magic Winner Of Houndbrae NO45296/11 Äg: Elna Kleiv
E-CK: NO SE Uch Dunlin’s Perfect Pearl Of Houndbrae NO52635/14 Äg: Elna Kleiv
E-CK: NUch Fenomenets Fancy Pants NO41056/14 Äg: Tina Björnevall


 

Vetkl Tik:

E-1 CK: SE v-09 SE uch FI uch Pihlajaniemen Tsuki No Hana S61555/2007 Äg: Ewa & Helen Werner BIS VETERAN ! 
E-2 CK: Chezzay’s Chess A Royal Game S21578/2007 Äg: Annelie Ås



 

BÄSTA TIK:

1: CERT Champion: Grandelight`s Celin Da Karius
2: SE DK Uch Enfloy’z Re’Ginah-Lee My Lady
3:
SE v-09 SE uch FI uch Pihlajaniemen Tsuki No Hana 
4 : RCERT: Isumi's Shiro Onohime O’Sachi 

 

 

 

Bästa Avelsklass

1HP: Houndbrae Lotus Flower KCAJ03052202 Äg: Elna Kliev
2HP: Houndbrae Sweet William KCAQ01147103 Äg: Katrina Sandell ,USA
3HP: Bless Me Angel Of Aura SE31165/2016 Äg: Ida Otterholm





Bästa Uppfödarklass

1HP: Isumi’s Kennel
2 Hp: Chezzay’s Kennel
3 Hp: Noidens Kennel
4 Hp: Dunlin’s Kennel


 

Barn Med Hund, Domare Yvonne Rengren

1a Jack med hunden Raimi
2a Pontus med hunden Sansa
3a Jasmine med hunden Caj

 

 

Husse Med Hund, Domare Liv Otterholm 10 deltagare

1a Marius med hunden Blixt 

 

Parklass, Domare Åsa Polfalk Nilsson,9 par deltog

1: Helene med Olle & Isa
2: Mikaela med Keyla & Annie
3: Lena med Daphne och Indra
4: Ida med Aura & Ninya




 

 

 

Fotograf - Åsa Brandt